پلاستیک 80 درصد زباله های دریایی را تشکیل می دهد
    
تعداد بازدید: 466
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1397/8/28

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پلاستیک، 60 تا 80 درصد زباله های دریایی را تشکیل می دهند، این زباله ها مانند مواد ارگانیک تغییر نیافته و به همان شکل باقی می مانند و جریانات و جزر و مد دریایی آنها را هزاران کیلومتر با خود حمل می کند.
پروین فرشچی در سیزدهمین زنگ آموزش کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست که با موضوع روز جهانی اقیانوس ها برگزار شد، افزود: تولید زباله ها ناشی از صنعت توریسم، تخلیه فاضلاب های خشکی به دریا ، صنایع ، صید ماهیان و زباله های کشتی ها و قایق ها است.
وی ادامه داد : طناب، موتورهای کشتی های فرسوده، ابزار های ماهیگیری (تورهای ماهیگیری و ..)، بسته بندی های غذا و نوارهای پلاستیکی می توانند به دور جانوران دریایی بپیچند، گیر افتادن حیوانات درون زباله های دریایی می تواند باعث جراحت، مریضی، خفه شدن و حتی مرگ آن ها شود.
به گفته وی، همچنین گونه های مهاجم می توانند به زباله های دریایی چسبیده و هزاران کیلومتر در دریا جابه جا شوند و به محلی که بومی آنجا نیستند وارد شوند.
فرشچی ادامه داد : زباله های دریایی می توانند باعث شکسته شدن، ضربه زدن و حتی تخریب زیستگاه های مهم دریایی مانند صخره های مرجانی شوند، خیلی از این زیستگاه ها اساس و پایه اکوسیستم های دریایی هستند و برای زندگی جانوران حیاتی هستند.
این مقام مسئول ادامه داد: کاهش توریسم سواحل به علت از بین رفتن زیبایی و کثیفی سواحل، آسیب به اقتصاد صاحبان تفرجگاه های تفریحی و قایقرانان و کشورها، ایجاد هزینه های کلان برای نظافت سواحل، از بین رفتن ماهیان و ضرر اقتصادی ماهی گیران از جمله اثرات اقتصادی وجود زباله های دریایی است.
فرشچی اظهار داشت: در برخی مناطق جریان های آب اشیای پلاستیکی و زباله های دیگر را با هم جمع کرده و به توده هایی غول آسا و چرخان از زباله تبدیل کرده است.
وی با اشاره به اینکه برخورد کشتی ها در اقیانوس ها و دریاها با زباله ها می تواند به کشتی آسیب بزند، گفت: پلاستیک ها خیلی راحت می توانند آلوده کننده ها از جمله PCBs و DDT را جذب کنند و این مواد می توانند در بدن گونه هایی که در مجاورت این پلاستیک ها هستند تجمع پیدا کنند و از طریق زنجیره غذایی وارد حتی بدن انسان ها شوند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه فقط در سال 2017 میلادی در سطح جهان 275 بیلیون کیسه پلاستیکی تولید کرده ایم، گفت: در هر ثانیه 160000 کیسه پلاستیکی تولید و مصرف می شود.
به گفته فرشچی، سالانه 8 میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس ها می شود و سالانه حدود 8 بیلیون دلار خسارت به اکوسیستم های دریایی وارد می شود.
وی ادامه داد: آلودگی پلاستیک باعث مرگ یک میلیون پرنده دریایی و 100000پستاندار دریایی می شود، پلانگتون مایکرو پلاستیک و ماهی پلاستیک می خورد و ما ماهی را می خوریم.
فرشچی خاطر نشان کرد: بخش مهم زباله های دریایی از طریق سیستم های زهکشی و فاضلاب و از فعالیت های تفریحی که در خطوط ساحلی انجام می شود و رها کردن ابزار های فعالیت هایی همچون ماهی گیری وارد آبراهه ها و دریا می شوند.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.